EXCURSII DE WEEKEND

Aici găsiţi exemple de excursii de weekend (din păcate doar cu plecare din Bucureşti, căci aici locuiesc…) în caz că sunteţi în căutare de idei :) Majoritatea sunt de 2 zile, dar am inclus și unele de 1 sau 3 zile. Nu uitați că, în caz de nevoie, multe pot fi reduse la doar 1 zi, renunțând la o parte din ”obiective”.

Click pe hartă pentru a vedea harta în google maps, cu lista de puncte intemediare. Click pe linkurile roșii pentru a ajunge la jurnalele mele despre destinațiile respective. Cele care nu au niciun link înseamnă că sunt făcute înainte de 2009.

Cei ce locuiți în alt oraș decât București, vă puteți inspira din ele și vă puteți cu ușurință construi propiile excursii de weekend, modificând punctul de plecare/sosire și rearanjând punctele intermediare pe harta google.

1. Sf Ana

1. ZONA LACULUI SFÂNTA ANA

Ziua 1: Circuitul Muntelui Puturosu

Ziua 2: Lacul Sfânta Ana, Tinovul Mohoş şi Sf. Gheorghe

 

2. transfagarasan 1

2. TRANSFĂGĂRĂȘAN – var 1

Ziua 1: Bucuresti – Manastirea Curtea de Arges – Cetatea Poenari – Lacul Vidraru – Cascada Capra – Balea Lac – Cârţişoara

Ziua 2: Cârţişoara – Biserica fortificata Cârța – Cetatea Fagarasului – Canionul 7 scări – Bucuresti

 

 

3. transfagarasan 2

3. TRANSFĂGĂRĂȘAN – var 2

Ziua 1: Bucuresti – Manastirea Curtea de Arges – Cetatea Poenari – Lacul Vidraru – Cascada Capra – Bâlea Lac – Cârţişoara

Ziua 2: Cârţişoara – Sibiu – Sighişoara – Bucuresti

 

4. Rasnov - Culoarul Rucar-Bran

4. RĂȘNOV – CULOARUL RUCĂR-BRAN

Ziua 1: Bucuresti – Cheile Râsnoavei – Cetatea Râşnov

Ziua 2: Prăpăstiile Zărneştilor – Castelul Bran – Manastirea Namaiesti – Bucuresti

 

5. Rasnov Zarnesti

5. RÂȘNOV – ZĂRNEȘTI – MOECIU

Ziua 1: Bucureşti – Cetatea Râşnov – Peştera Valea Cetăţii Râşnov

Ziua 2Rezervaţia de urşi Libearty – Mănăstirea Bran (Schitul Şimon) (belvedere) – Bucureşti

 

6. Transalpina

6. TRANSALPINA

Ziua 1: Bucureşti – Muzeul Trovanților – Atelierul de ceramică Horezu – Mănăstirea Horezu (UNESCO)

Ziua 2: Horezu – Culele de la Măldărești – Transalpina – Lacul Vidra – Bucureşti

 

7.Cheile Nerei

7. JUD. CARAȘ SEVERIN

Ziua 1: Plimbare cu bărcuţa prin Cazanele Dunării, Defileul Dunării

Ziua 2: Rafting ușor pe Cheile Nerei

Ziua 3Plimbare prin tunele, la Lacul Ochiul Beiului şi Cascadele Beuşniţa

 

8. balea lac iarna

8. BÂLEA LAC – iarna

Ziua 1: Bucureşti – Cetatea Făgărașului – Biserica fortificată Cincșor – Mănăstirea Cârța – Cărțișoara

Ziua 2: Cărțișoara – Balea Cascadă – Bâlea Lac (hotelul și biserica de gheață) – Bucureşti

 

9. Buzau

9. JUD. BUZĂU

Ziua 1: Bucureşti – Vulcanii Noroioşi (Pâclele Mari şi Pâclele Mici) – Lacul Siriu

Ziua 2: Cascada Pruncea – Rezervaţia de zimbri de la Vama Buzăului – Cascada Urlătarele – Biserica fortificată Prejmer – Bucureşti

 

10. Holbav

10. SATUL HOLBAV

Ziua 1: Plimbare pe dealuri în Holbav

Ziua 2: Plimbare pe dealuri în Holbav, Scurt traseu în Moeciu (belvedere)

11. Pestera + Magura
12. Jud. Neamt

12. JUD. NEAMȚ

Ziua 1: București – Sfântu Gheorghe – Miercurea Ciuc – Lacul Roșu – Cheile Bicaz – Piatra Neamț
Ziua 2: Piatra Neamț – Cetatea Neamț – Casa lui Ion Creangă – Muzeul Popa – Hanu Ancuței – Piatra Neamț
Ziua 3: Plimbare prin Piatra Neamț, urcare cu telegondola, retur la București

 

13. Cheile Dobrogei

13. CHEILE DOBROGEI

Ziua 1: București – Cheile Dobrogei – Biserica si Pestera Sf. Ioan Casian – Bucuresti

Ziua 2: excursia se poate eventual prelungi cu încă o zi pentru a vizita cetatea Enisala și Histria

14. targu mures

14. TÂRGU MUREȘ ȘI FORTIFICAȚII

Ziua 1: București – Târgu Mureș

Ziua 2: Târgu Mureș – Bisericile fortificate Dârlos și Axente Sever – Cetatea Slimnic – București

15. Sinaia-Predeal

15. PLIMBĂRI DE IARNĂ PE VALEA PRAHOVEI

Ziua 1Sinaia – Poiana Stânii (traseu ușor)

Ziua 2Predeal – Cabana Gârbova – Muchia Susaiului – Cabana Susai – Predeal (traseu ușor)

17. Sibiu + Sighisoara

16. SIBIU + SIGHIȘOARA

Ziua 1: București – Biserica SaschizSighișoara

Ziua 2: Sighișoara – Cetatea Slimnic – Sibiu – București

speo_cr

17. TRANSALPINA – var 2

Ziua 1: București – Peștera Polovragi – Cheile Oltețului

Ziua 2: Peștera Muierilor – Transalpina – Lacul Vidra – București

18. Apuseni

18. APUSENI

Ziua 1: București – Rimetea – Poșaga

Ziua 2: Scărița Belioara

Ziua 3: Poșaga – Cetatea Colțești – București

 

harta

19. TRANSFĂGĂRĂȘAN – var 3

Ziua 1: București – Satul Peștera – Vulcanul Racoș – Cetatea Rupea – Satul și biserica fortificată Viscri

Ziua 2: Biserica fortificată Cincșor – Mănăstirea Cârța – Transfăgărășan – Bâlea Lac – București

19. Cazana, herculane

20. JUDEȚUL MEHEDINȚI

Ziua 1: București – Drobeta Turnu-Severin – Dubova, drumeție pe Ciucarul Mare

Ziua 2: Baile Herculane și drumeție

Ziua 3: Drobeta Turnu-Severin – Pădurea de liliac de la Ponoarele – Cheile Sohodolului – Târgu Jiu – București

 

20. sighisoara

21. BRAȘOV – SIGHIȘOARA – MEDIAȘ

Ziua 1: București – Vulcanul Racoș + Lacul de Smarald – Saschiz – Sighișoara

Ziua 2: Sighișoara

Ziua 3: Sighișoara – Mediaș – București